Ledovec Hintertux

Ledovec Hintertux (Hintertuxer Gletscher) je jedním z nejznámějších alpských, potažmo rakouských ledovců. Vyniká především celoročním provozem pro lyžaře a je tak ideálním zázemím pro spoustu sportovců toho odvětví (konkurovat mu může pouze Zermatt ve Švýcarsku). Nejvyšší lyžařský bod dosahuje nadmořské výšky 3 250 metrů. V nejhlubších místech je pokrývka sněhu a ledu 120 metrů tlustá. V nejdelším bodě má více než 4 kilometry. Zajímavostí je, že v roce 2011 byl portálem skiresort.de vyhlášen nejlepším střediskem světa.

Hintertux

Ledovec Hintertux leží celou svou plochou ve spolkové zemi Tyrolsko v údolí Tuxel Tal. Hintertuxký ledovec se v podstatě skládá ze dvou samostatných částí, Tuxer Ferner a Riepenkeeses. Nejblíže k ledovci najdeme stejnojmenné městečko Hintertux, které leží v 1 500 metrech nad mořem.

Důležitou oblastí je Finkenberg (840 m.n.m.), který je u vstupu do údolí. Dále pak městečko Tux, které je správně rozděleno do pěti okresů, Vorderlanersbach (1300 m.n.m.), Lanersbach (1300 m.n.m.), Juns (1360 m.m.m.), Madseit (1385 m.n.m.) a Hintertux (1500 m.n.m.).

Městečko Hintertux pak nalezneme v zadní části údolí s impozantním výhledem na ledovec, který oblast téměř obklopuje. Původní domy a hotely jsou v typickém místním rázu, v měste mimo jiné najdete kostel Sv. Marie. Vyvěrající horké prameny dělají z Hintertuxu nejvýše položené lázně v Evropě.

ledovec_hintertux